-4.9 C
Novi Pazar

Digitalno nasilje sve prisutnije među djecom

Published:

Preko dvije trećine djece i mladih (74%) ima profil na nekoj društvenoj mreži. Čak 41% djece uzrasta od 9 do 10 godina, kao i 72% onih od 11 do 12 godina, priznaje da ima svoj profil, iako je minimalna starosna granica za otvaranje naloga na većini društvenih mreža 13 godina.

Mladi u digitralnom, kao i u stvarnom svijetu, mogu biti izloženi različitim oblicima nasilja.

“Veoma je bitno da vaspitne ustanove i roditelji odigraju značajnu ulogu kako ne bi došlo do nasilja, te da prepoznaju djecu koja to trpe. Roditelji trebaju pratiti ponašanje svoga djeteta, registrujući svaku promjenu i da provjeravaju da li je sve u redu”, rekao je advokat Ivan Petrović.

Kazao da, pored roditelja sve vaspitno-obrazovne ustanove imaju obavezu da stvaraju bezbijedno okruženje.

“To je ono što je ključna stvar, kada govorimo o maloljetnim licima gdje ne mogu primjeniti represivne mjere i odnosi se na djecu mlađu od 14 godina. Imamo da se ti obrasci ponašanja i vaspitanja prenose sa generacije na generaciju”, riječi su stručnjaka.

 

ZAKON I MALOLJETNICI

Po zakonu, maloljetnici su po uzrastu podijeljeni u nekoliko grupa.

“Podeljeni su na maloljetnike, mlađe maloljetnike, starije maloletnike i mlađe punoljetnike. Inače, mlađi maloljetnik je lice koje u vrijeme izvršenja krivičnog djela navršilo 14, a nije navršilo 16 godina, stariji maloljetnik ili lice koje u vrijeme izvršenja krivičnog djela navršilo 16, a nije navršilo 18 godina, a mlađe punol,etno lice koje je za vrijeme izvršenje krivičnog djela navršilo 18, a u vrijeme suđenja nije navršilo 21 godinu, s obzirom na obilježje, naravno, njegove ličnosti”, kazao je advokat.

Petrović ističe da prema maloljetnicima krivičnog djela se može primeniti jedan ili više vaspitnih naloga, za krivično djelo gdje su propisane novčane kazne ili kazna zatvora do pet godina.

“Uslovi za primjenu su priznanje krivičnog djela od strane maloljetnika i njegov odnos prema krivičnom delu, a samim tim i prema oštećen. Inače, sama svrha tih vaspitnih naloga jeste da se ne pokreće krivični postupak prema maloljetnom licu ili da se obustavi postupak odmah da se primenom tog vaspitnog naloga utiče na pravilan razvoj maloljetnika i dolazi do jačanja njegove lične odgovornosti, ako ubuduće ne bi činio krivična djela”, dodao je on.

Vaspitni nalozi mogu trajati u periodu do šest mjeseci, te u tom roku može se zamijeniti drugim vaspitnim nalogom, naglasio je advokat.

“Ti vaspitni nalozi se uglavnom zovu alternativne krivične sankcije ili takozvana restorativna pravila, to jeste pravda kod maloljetnih počinaca krivičnih djela. Po zakonu može se izreći pet vaspitnih naloga to je poravnanje sa oštećenim, kako bi se naknadom štete izvinjenjem radom”, podvukao je Petrović.

Česte promjene raspoloženja ili kratki, brzi odgovori, mogu biti znak da se nešto ozbiljno događa u životu vašeg djeteta.

FOTO/TEKST: SANA-A. Alić

The post Digitalno nasilje sve prisutnije među djecom first appeared on SANA.

The post Digitalno nasilje sve prisutnije među djecom appeared first on SANA.

Preuzeto sa SANAPRESS

Tekst preuzet sa web portala https://sanapress.info/

Povezani članci

NEW LIFE TURIKEY

spot_img

PANORAMA FITNES & SPA

spot_img

TAKO

spot_img

TAMTAM DJEČIJA KONFEKCIJA

spot_img