Više od 2.000 ljudi u Srbiji čeka na transplantaciju organa. I dok liste postaju sve duže, broj donora se ne povećava, pa je ove godine urađeno manje kadaveričnih transplantacija nego prošle.
Neki su imali sreću da ga dobiju od srodnika, dok drugi čekaju na operaciju od nekoliko mjeseci pa do deset godina, tokom kojih tri puta sedmično odlaze na dijalizu.
Prosečno se obavi oko 20 transplantacija bubrega godišnje, dok je na listi čekanja oko 100 pacijenata.
“Problem u cijelom svijetu i kod nas jeste nedovoljan broj davalaca bubrega, jer je broj bolesnika svakog dana sve veći. Liste čekanja za transplantaciju bubrega su sve veće, a broj donora uvek nekako ostaje sličan i isti”, kaže prof. dr Lada Petrović, nefrolog.
Poslednjih 10 godina broj donora u Srbiji četiri puta je manji od evropskog proseka.
“Evropske organizacije definišu svoje zahteve kroz broj donacija, odnosno insistiraju da zemlja zadovoljava potrebe svojih građana, a onda može da uđe u razmenu i na teritoriji Evrope. Naša zakonska regulativa je usklađena sa tim zahtevima, nije to neki strogi preduslov. Preduslov je pre svega da mi imamo što veći broj donora”, kaže dr Aleksandra Plećaš Đurić, nacionalna koordinatorka za transplantaciju organa.
U Srbiji su ove godine urađene 22 transplantacije – 10 bubrega, tri srca i jetre i šest rožnjača.
RTS
The post Liste za transplantacije sve duže first appeared on SANA.
The post Liste za transplantacije sve duže appeared first on SANA.