U Srbiji je tokom 2024. godine ubijeno dosad 17 žena. Ubice su, u polovini slučajeva, ranije prijavljivane za nasilje, njih osam od 17.
Bojana Pjanić Otović kazala da nasilje u porodici nije privatna, već sistemska stvar, kao i da kao društvo moramo da se borimo protiv toga.
“Svaka prijava koja je blagovremeno podneta MUP-u, zapravo je spasavanje jednog života. Donekle smo postigli cilj da žene prijave nasilje u porodici, jer najveći broj slučajeva sa smrtnim ishodom su događaji koji nisu bili poznati policiji”, ističe Pjanić Otovićeva.
Prema njenim riječima, obaveza policije nakon prijave je da čuva identitet te osobe, ističući da iskaz svedoka može da bude značajan dokaz u krivičnom postupku koji se vodi protiv nasilnika
“Jedan spasen život je mnogo vrijedniji, nego da li će vam neko zamjeriti ako prijavite. Od podnošenja prijave, policija izlazi na teren, prikuplja sve činjenice i dokaze i pokretaće proceduru u saradnji sa svim nadležnim institucijama”, objašnjava Pjanić Otovićeva.
Zakon propisuju obavezu da se edukuju svi – od policije do suda, koji rade na slučajevima nasilja nad ženama i u porodici.
The post Nasilje koje trpi žena nije njena privatna stvar first appeared on SANA.
The post Nasilje koje trpi žena nije njena privatna stvar appeared first on SANA.