Kada spavamo duže od potrebnog, nivo kortizola, adrenalina i serotonina može postati neuravnotežen, što otežava upravljanje stresom i teskobom i vodi do depresije.
Studentkinja UNINP-a Fazila Šačić kazala da je njoj sedam sati sna sasvim dovoljno za produktivnost i funkcionisanje.
“Dok traju ispitne obaveze to zna biti kratko, negdje oko tri sata sna što utiče na produktivnost, jer ima uticaja na našu motivaciju i psihološku prisutnost. Neko optimalno vrijeme za mene, van ispitnih obaveza, je od pet do šest sati”, poručila je Šačić.
Psihološkinja Irma Tutić kazala da ovaj poremećaj spavanja prouzrokuje pokretanje i zaustavljanje disanja tokom spavanja, što remeti normalan ciklus sna, pa se produžava vrijeme spavanja.
“Simptomi koji ukazuju da je osoba u tom stanju, odnosno da ima hipersomniju, može biti prekomjerna pospanost tokom dana, loš kvalitet sna, a također osoba može osjećati umor, koji zna biti dosta izražen”, dodala je Tutićeva.
Istakla da se prekomjerno spavanje može svrsati u bolest, a sve u zavisnosti od uzorka do kojeg je osoba došla.
“Osoba se može naći u depresiji i može imati anksioznost i dijabetes. Također, osoba može imati višak kilograma, što dodatno može narušiti psihičko stanje u takvim trenucima, te su to posljedice koje mogu biti vidne kod takvih osoba”, kazala je psihološkinja.
Liječenje hipersomnije je moguće, kaže psihološkinja, ali sve u saradnji sa stručnim licima.
“Terapija može biti dugoročna, u zavisnosti od problema koji ima određena osoba ili u kakvoj je trenutnoj situaciji, jer hipersomnija utiče na uobičajne aktivnosti tokom dana. Važno je istaći, da osoba mora sarađivati sa ljekarom, psihologom, psihijatrom, ukoliko želi riješiti da riješi problem i izađe iz tog stanja”, zaključila je Tutićeva.
Prema Frojdu, snovi su kraljevski put do nesvesnog, gdje naši potisnuti impulsi izlaze na površinu.
SANA-A. Alić
The post Psiholozi upozorili na posljedice hipersomnije first appeared on SANA.
The post Psiholozi upozorili na posljedice hipersomnije appeared first on SANA.