Tokom gledanja video zapisa o brzoj hrani među tinejdžerima uočena je najveća aktivacija mozga kao rezultat, rastući osjećaj gladi.
Kada se emotivne vezanosti formiraju u početnoj fazi razvoja, teže ih je se riješiti. Psihološkinja Naida Karasalihović Bulić kazala da zavisnost od brze hrane, kod savremene djece, počinje od ranog uzrasta.
“Nekako se povezujemo, pogotovo djeca, sa tim reklamam misleći da je idealno i najbolji proizvod, gdje, nakon toga, naše fizičko i psihičko stanje trpi stvarajući nam nizak nivo energije, nezadovoljstva, gubimo raspoloženje”, rekla je Karasalihović Bulić.
Napominje da trendovi često dolaze i prolaze prije nego što shvatimo da su postali upravo to, dodajući da na društvenim mrežama, ovaj ciklus promena čini se sve bržim.
“Ako ne kupimo odmah se iznerviramo, naročito ako je neka reklama u trendu, kao što je sada Dubai čokolada gdje smo mogli vidjeti nezadovoljstvo i nervozu kod ljudi zbog čega ne može i što nema negdje da je kupi. To je samo jedan marketinški trik koji nas uvodi u zabludu”, objasnila je psihološkinja.
Ekonomski analitičar Haris Zogić ističe da cilj svake reklame jeste da podstakne implusivnu potrošnju, odnosno kupovinu od starne potrošača.
“Sve što vodi impulsivnoj potrošnji nije prpeoručljivo sa aspekta potrošača, već treba razmisliti, prije nego se odlučimo za neki proizvod, a da ne postupimo impulsivno, odnosno da kupimo nešto što odmah uočimo”, riječi su Zogića.
Prema riječima psihološkinje, nedavna studija je, također, pokazala da konstantna upotreba brze hrane povećava rizik od depresije.
“Osobe koje su u raljivim grupama može pogoršati stanje, jer su njihovi emocionalni podražaji niski i lahko se uzbude na sve reklame i okidače što kod njih budi osjećaj usamljenosti”, istakla je ona.
“Zbog toga se u takvim koriste vizualni koji su jarkih boja kako bi u mozgu probudili centar zadovoljstva, kako bi potrošača naterali da odmah poruči taj proizvod. Međutim, ukoliko se radi o potrošačima koji su dosta impulsivni, kada je u pitanju kupovina, onda bi za njih ovaj način marketinga bio loš i potroše više od planiranog”, podvukao je Zogić.
Mnogi će svoju prazninu pokušati da popune sa još više brze hrane, gdje dolazimo do začaranog kruga prejedanja i depresivnih epizoda nakon toga, što je neprihvaljivo zaključili su stručnjaci.
SANA-A. Alić
The post Reklame brze hrane utiču na naše psihičko stanje? first appeared on SANA.
The post Reklame brze hrane utiču na naše psihičko stanje? appeared first on SANA.