Prepoznavanje i sprečavanje mobinga na radnom mjestu veoma je važno za stvaranje zdravog i produktivnog radnog okruženja.
U Zakonu o sprečavanju zlostavljanja na radu, mobing se definiše kao sistematsko i ponavljano zlostavljanje, ponižavanje ili uznemiravanje jednog ili više zaposlenih koje vrše kolege ili nadređeni na radnom mjestu.
Psihološkinja Naida Karasalihović-Bulić ističe da je mobing na radnom mjestu danas sve češći, dodajući da se to uglavnom radi nesvjesno.
“Nažalost, ima onih koji su svjesni, ako su poslodavci na vrhu gdje traže maksimum za svoju firmu ne želeći da trpe posljedice i izostajanja, a ko radi taj i griješi, čega pojedini poslodavci nisu svjesni”, objasnila je
S druge strane malo je onih koji prijave mobing koji su doživjeli na poslu, a sve iz razloga da ne izgube radno mjesto, navode stručnjaci.
“Da neće moći naći drugi posao, boje se stigmatizacije od svojih radnih kolega misleći da će ih to uvaliti u još veće probleme, te nastavljaju raditi po tom sistemu dokle mogu da izdrže”, rekla je psihološkinja.
Advokat Ivan Petrović napomenuo da su prava radnika na prvom mjestu, te da se ni u kom slučaju ne smiju kršiti.
“Poslodavac je, u ovom slučaju, dužan da u skladu sa Zakonom o bezbijednosti na radu obezbijedi zaposlenom rad gdje su sprovedene mjere bezbijednosti”, kazao on.
Ipak, oni koji se odluče da prijave, uglavnom kažu ljudima iz porodice ili prijateljima.
“Najčešće se obraćaju osoblju koje pravno štiti radnike ili sindikatu, gdje uglavnom nema nikakvog odgovora, te su na našim prostorima prava radnika negdje izgubljena”, riječi su Karasalihović Bulić.
“Zaposleni ima pravo da odbije da radi, ako mu prijeti neposredna opasnost po život zbog toga što nisu sprovedene odgovarajuće mjere na radnom mjestu”, istakao je advokat.
Ukoliko nisu ispunjeni uslovi, zaposleni pisanim zahtjevom se može obratiti poslodavcu radi preduzimanja određenih mjera, a koje po njegovom mišljenju nisu sprovedene.
“Ako poslodavac ne po ovom zahtjevu zaposlenog u roku od osam dana, od prijema zahtjeva, zaposleni ima pravo da podnese zahtjev za zaštitu prava inspekciji rada”, podvukao je Ivanović.
Važno je pružiti podršku zaposlenima koji su žrtve mobinga, obezbeđujući im sigurno okruženje za prijavljivanje slučajeva i pružajući im podršku tokom procesa rješavanja problema.
SANA-A. Alić
The post Šta je mobing i kako ga prepoznati? first appeared on SANA.
The post Šta je mobing i kako ga prepoznati? appeared first on SANA.