Svetska kampanja “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” obilježava se u 1,700 organizacija u preko 100 država svijeta. Počela je 25. novembra Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama, a završava se 10. decembra Međunarodnim danom ljudskih prava.
U toku kampanje najavljenji su različiti događaji posvećeni borbi protiv nasilja nad ženama.
“Svako od nas ima odgovornost da se suprotstavi njegovom prisustvu, bilo da se dešava u porodiici, na radnoim mestu, na ulici. Odogovrnost je na nama i na našim insitucijama. Budimo hrabri da prepoznamo nasilje, hrabri da ga prijavimo, hrabri da ga osudimo i hrabri da delujemo”, navodi Katarina Tomašević.
U ovoj godini zabilježeno je gotovo 26.000 slučajeva nasilja u porodici. Izrečeno je 32 hiljade hitnih mjera.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković ističe da žene konstantno trpe više oblika nasilja.
“Nikako ne smijemo da zaboravimo da u ovom trenutku dok mi razgovaramo ovdje i ovom prilikom je nekoliko desetina, stotina žena trpi neki vid njasilja. Psihičko, verbalnio i naravno kao najteži oblik i ono fizičko”, istakla je Jankovićeva.
U 75 odsto nasilje se ne prijavljuje zbog straha od većeg nasilja, stida, nepovjerenja u institucije ili osjećaja žrtve da nije ravnopravna.
Premijer Srbije Miloš Vučević ističe da ravnopravnost treba da bude opšta ljudska stvar.
“Ne smatram da je prigodno dokazivati da su žene i mušakrci ravnopravni jer vjerujem da je to aksimom, ono što bismo morali podrazumijevati”, rekao je Miloš Vučević.
Po Zakonu iz 2016 , policijski službenici, tuzioci i sudije bili su obavezni da prođu obuku kako bi se bavili slučejevima nasilja. Nadležni uveravaju da jesu obučeni.
Od početka godine u Srbiji je ubijeno 17 žena.
The post Strahovi slamaju žrtve nasilja – od početka godine ubijeno 17 žena first appeared on SANA.
The post Strahovi slamaju žrtve nasilja – od početka godine ubijeno 17 žena appeared first on SANA.