Zbog arapskog pisma na kamenim spomenicima, mnogi ne znaju ko su ljudi koji ovdje počivaju. Nekada simbol ugleda i moći, a danas leže polomljeni i oboreni.
JKP”Gradska čistoće”, započelo je čišćenje, a nadležni iz novopazarskog i sarajevskog Muzeja prate proces.
Direktor tog preduzeća Faruk Suljević kazao da je na groblju Gazilar, a prema riječima stručnja, ukopom novopazaraca počeo u 18. vijeku.
“Nadamo se da ćemo uspijeti da sredimo situaciju na groblju i da sprečimo devastaciju starih mezarova, te da ostanu pokoljenjima kao svjedočenje o postojanju grada dugi niz vjekova. Veliku zahvalnost novopazarskom Muzeju i arheolozima iz Sarajeva koji nam pomažu da sredimo i očistimo ovo mjesto”, pojansio je on.
Suljević naglasio da će napraviti jednu 3D kartu na kojoj će se tačno pokazati parcele na kojima su stari mezarevi.
“Na taj način, nadamo se da, ćemo spriječiti da se mezarevi raznose, skidaju, lome, te vjerujemo da ćemo do kraja godine imati komletiranu kartu sa tačno ucrtanim podacima”, poručio je on.
Nestajanje starog groblja je alarm koji bi mogao dovesti do trajnog brisanja naše prošlosti.
“Ono šro možemo primetiti i što će biti interesantno budućim istraživačima, a i nama kao baštinicima ovog kulturnog naslijeđa, jeste da možemo pratiti razvoj grada oblike i forme nišana, da li ima epitafa ili ne, kao i kroz to koji je materijal korišćen. Na taj način možemo saznati taj važan dio historijskih previranja, a koja su se desila i arhitektovala na ovim trajnim spomenicima kao što su mezari”, pojansio je Mustafa Baltić ii novopazarskog Muzeja.
Važno je napomenuti da ovo nije konzervacija, niti arheološko iskopavanje, već uočavanje problema i sprečavanje daljeg urušavanja.
“Njihova karakteristika jeste da se u tipologiji nalaze muški, ženski, dječiji nišani ranih tipova. Što se tiče kamena, riječ je o starim skopskim nišanima, a krajem 19. početkom 20. vijeka izrađeni su od domaćen kamenog peščara”, kazao je arheolog iz sarajevskog Muzeja Mirsad Avdić.
Rad projektu započet je prije nekoliko godina. Kako su naglasili očistili su i ispravili nekoliko desetina nišana.
“Stanje na groblju Gazilar, gledano sa stručne strane, bilo je prilično devastirano i zapušteno. međutim, male intervencije samog čišćenja već su urodile plodom, a sve ovo što ovdje vidimo jeste veliko bogatstvo”, podvukao je Adnan Mustarević, arheolog iz Sarajeva.
Nakon završetka ovog rada svaki mezar će biti obilježen pločicom sa jasnim podacima o onima koji tu počivaju, te na taj način njihova imena će biti sačuvana za naredne generacije.
SANA-A. Alić
The post Stručnjaci: Moramo zaštiti i sačuvati stare nišane first appeared on SANA.
The post Stručnjaci: Moramo zaštiti i sačuvati stare nišane appeared first on SANA.