U Srbiji već ima 390 velikih elektrana obnovljivih izvora energije, odnosno više od 750 megavata, a u izgradnji su kapaciteti koji će tu snagu duplirati.
Već je i 3.600 domaćinstava, preduzeća i ustanova koji iz solarnih panela sami proizvode struju. A novi Zakon o energetici uvodi značajne novine koji će olakšati zelene investicije.
“Uvodimo mogućnost da snabdijevanje električnom energijom krajnjih kupaca obavlja i proizvođač, na osnovu ugovora o otkupu električne energije sa fizičkom isporukom. Uvodi se i institut aktivnog kupca što omogućava privredi da se brže dekarbonizuje, što će ići u prilog svima nama, ne samo zbog čistije životne sredine već iz zbog manjih taksa”, navodi Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike.
Do sada je bilo najviše ulaganja u vetroparkove, a sledeće godine i EPS će otvoriti prvi vetropark. Najavljene su i nove investicije koje će pospešiti i iskorišćenje energije sunca i vode.
“Godinu 2030. zaista vidimo kao kompanija koja će se u dobroj meri dekarbonizovati i značajno povećati udeo obnovljivih izvora. Odnosno dostići cilj koji je pred nama do 2030. godine, nekih 45 procenata”, navodi Dušan Živković, generalni direktor EPS-a.
Ulaganja u zelenu energiju su i okosnica sporazuma koji je prošle sedmice potpisan sa Sjedinjenim Američkim Državama, a uskoro će takav biti potpisan i sa Azerbejdžanom.
SANA-A. Alić
The post Struja iz obnovljivih izvora – kako do što više “zelenih” megavat sati first appeared on SANA.
The post Struja iz obnovljivih izvora – kako do što više “zelenih” megavat sati appeared first on SANA.