Muslimanskim nastavnicima u Berlinu ne bi trebalo zabraniti nošenje hidžaba (marame na glavi). Savezni ustavni sud nije prihvatio žalbu države na presudu Saveznog radnog suda o zabrani nošenja marama “bez obrazloženja”.
Odlukom Saveznog ustavnog suda, berlinski zakon o neutralnosti ponovo je doveden u pitanje.
Najviši njemački radni sud u Erfurtu 27. avgusta 2020. proglasio je berlinski zakon neustavnim u pogledu vjerskih sloboda. Muslimanki je dodijeljeno 5.129 eura odštete zbog diskriminacije jer zbog marame nije bila zaposlena u školskoj službi pokrajine Berlin.
Berlin ima najopsežniju regulativu
Zakon o neutralnosti, koji je na snazi od 2005. godine, najdalekosežniji je propis u Njemačkoj. S obzirom na neutralnost države, zabranjuje pojedinim državnim službenicima nošenje upadljivih vjerskih i ideoloških simbola i odjeće. U provođenju pravosuđa, zatvorskom sistemu i policiji općenito im nije dozvoljeno da nose bilo kakvu upadljivu odjeću ili simbole koji „pokazuju pripadnost određenoj vjerskoj ili ideološkoj zajednici“.
Isto važi i za nastavnike i druge zaposlene na pedagoškim poslovima u državnim školama. Iz ovoga su isključeni nastavnici koji predaju vjeronauku ili ideologiju, te oni u stručnim školama i ustanovama druge šanse. Država Berlin zabrane opravdava ideološkom i vjerskom neutralnošću države.
Zakon o neutralnosti je sporan
Prošle godine je komisija eksperata za antimuslimanski rasizam u administraciji Berlina kritikovala zakon. Zakon je “sistematska i institucionalizirana diskriminacija žena sa maramama” i stoga primjer “institucionalne i strukturalne prakse antimuslimanskog rasizma”, napisala je komisija u svom završnom izvještaju.
Političke okolnosti pod kojima se zakon sada može mijenjati postat će jasne tek nakon ponovnog izbora u Predstavnički dom Berlina 12. februara.
The post Zabrana nošenja hidžaba nastavnicama u Berlinu proglašena neustavnom first appeared on SANA.
The post Zabrana nošenja hidžaba nastavnicama u Berlinu proglašena neustavnom appeared first on SANA.